Інвертор та акумулятор, система резервного живлення.

Поговоримо про альтернативні джерела живлення для дому. Шляхів розв’язання проблеми відсутності електрики у квартирі багато, від портативних зарядних станцій до власних сонячних панелей, але сьогодні Ми поговоримо про ДБЖ (джерело безперебійного живлення) з акумулятором про плюси та мінуси такого методу.

Для початку розберемося що нам знадобиться, щоб побудувати систему альтернативного живлення від ДБЖ: сам ДБЖ, акумулятор та автоматичний avr - це не обов’язковий елемент системи, але дуже бажаний в першу чергу для вашої ж безпеки. Одразу зазначимо очевидний плюс – система доволі проста в експлуатації та її можна масштабувати. На що потрібно звернути увагу в першу чергу у такій системі резервування на її ємність та потужність. Ємність – це простіше кажучи на скільки часу вистачить заряду в ваших акумуляторів, щоб живити ваші прилади, а потужність – це скільки одночасно приладів зможе заживити ваша система.

Як працює така система безперебійного живлення з ДБЖ: є міська мережа, система заряджається, коли світло вимикають система автоматично перемикається на резервне живлення, а автоматичний перемикач як раз буде перемикати живлення з режиму від мережі на автономне та навпаки та це відбувається менш ніж за секунду. ДБЖ перетворює постійний струм від акумуляторів на змінний відповідного вольтажу 220 Волт і вже подає його на електроприлади.

Безперебійники бувають з зовнішніми та внутрішніми акумуляторами. Нам відповідно потрібен такий до якого можна під'єднати зовнішні акумулятори, бо вбудованих вистачить не на довго буквально на хвилини та зверніть увагу на те що ДБЖ бувають як з чистою, так і апроксимованою синусоїдою і що для більш чутливих приладів для якості живлення краще обрати прилади з так званою (чистою синусоїдою).

Давайте тепер про акумулятори який же обрати ? Автомобільні кислотні - відкидаємо одразу про це вже говорили мільйон разів (це небезпечно). Далі по популярності йдуть гелеві акумулятори – вони вже більше підходять для роботи з циклічними розрядженнями та заряджаннями. Також зараз на ринку можна зустріти й літій-іонні акумулятори, але найпопулярніші літій залізо фосфатні, вони довговічні, мають приблизно 3500 циклів заряду та розряду, доволі прості в експлуатації та не вибагливі. Всі ці акумулятори бувають на 12-24 та 28 вольтів, головне, щоб вольтаж акумуляторів збігався з вольтажем самого ДБЖ. Також треба зробити правильну схему підключення, наприклад якщо безперебійник на 24 вольти ви можете під'єднати один акумулятор також на 24 вольти або 2 акумулятори по 12 вольтів з’єднані послідовно щоб загальний вольтаж був однаковий, але будьте обережні, бо далеко не всі акумулятори LIFEPO4 підтримують послідовне з’єднання. Це залежить від обмежень конкретних BMS плат, встановлених в акумуляторів з паралельним підключенням все добре.

Нагадаємо що паралельне з’єднання не змінює загального вольтажу, але збільшує ємність, а послідовне навпаки примножує вольтаж, але залишає ту саму ємність АКБ.

Якою потужністю краще обрати акумулятори та ДБЖ. Тут все доволі індивідуально, дивлячись скільки приладів Вам треба заживити та як довго хочете, щоб вони працювали. Для цього Вам треба порахувати скільки ват на годину буде брати техніка яку Ви хочете під’єднати. Зазвичай це пишеться на самій техніці. Коли Ви порахували скільки Вам треба ват-годин, вже будемо обирати акумулятори та ДБЖ. Об’єм як правило вимірюється в ват-годинах, а ДБЖ та акумулятори вимірюється в амперах та вольтах. Конвертувати це все доволі просто, помножте ємність акумулятора на напругу, щоб отримати кількість ват-годин, формула для обчислення ват-годин виглядає так: ампери множимо на вольти та отримуємо ват-години. Наприклад для акумулятора ємністю 100 ампер годин та напругою 12 вольтів, ми 100 множимо на 12 та отримаємо 1200 ват-годин об’єм нашого акумулятора. Важливо відзначити що ця формула застосована для тільки теоретичного розрахунку ват-годин акумулятора. У реальному світі ємність і напруга може змінюватися залежно від багатьох факторів, таких як: температура навколишнього середовища, допустима глибина розряду, навантаження на акумулятор і так далі.

Так як же Нам це все зібрати?

Під’єднаємо акумулятор до ДБЖ через спеціальні кабелі, кабель повинен мати достатній переріз, щоб витримувати максимальний струм який буде проходити через нього. Розрахунок перерізу проводу залежить від потужності вашого ДБЖ і напруги акумулятора. Наприклад для системи на 12 Вольтів і струму в 100 Ампер, зазвичай використовується кабель з перерізом 25 мм квадратних – не нехтуйте цим питанням. Також зазвичай використовуються мідні багатожильні провідники оскільки вони мають високу провідність і гнучкість. Саму ДБЖ вмикаємо в домашню мережу, а вже в інші виходи розетки підключаємо прилади які треба заживити все доволі просто та швидко, а якщо Ви хочете заживити всю квартиру, то не забуваємо про наш автоматичний перемикач, його треба встановити одразу в щиток. Багато хто робить помилку і не враховує те що струм 24/7, проходить через систему – таким чином в рази скорочує її термін служби, тому AVR доволі потрібна річ, але якщо Ви не плануєте заживлювати всю квартиру через щиток, а використовувати Ваш ДБЖ просто як потужну зарядну станцію то враховуйте той фактор що Вам треба буде або вручну кожен раз перемикати, включати й виключати систему або система буде пропускати через себе струм 24/7 і цим зменшить її термін служби.

Підіб’ємо підсумки й почнемо з переваг такої системи.

ДБЖ плюс акумулятор дешевші за зарядну станцію аналогічної місткості та потужності. Можна додавати акумулятори й розширювати систему.

Автономність – безперебійник сам все заживить і нічого не треба перемикати та можливість підключення системи до щітки всієї квартири чи будинку.

І недоліки такої системи: швидкість заряду акумулятора залежить від його типу, ємності та самої ДБЖ, але все одно не так швидко, як деякі зарядні станції. Великі габарити та вага і не настільки гарно виглядають як зарядні станції й звичайно Ви не зможете легко та швидко перенести цю систему чи взяти її на природу.

І останній недолік – це шум при роботі системи, але цей недолік також присутній і у потужних зарядних станціях. А обрати та замовити всі товари для резервного живлення такі як зарядні станції, стабілізатори напруги ДБЖ та потрібне обладнання Ви можете на нашому сайті HomeSmart.com.ua