Передові компанії з виробництва програмних платформ для розумного будинку взяли участь у створенні першої версії Matter – стандарту, який об'єднує окремі екосистеми в один комплекс, що злагоджено працює. Раніше головною проблемою будь-якої системи розумного будинку була можливість функціонування виключно у своїй екосистемі із застосуванням контролера того самого виробництва.
Connectivity Standards Alliance вирішили питання фрагментації, і тепер користувачі зможуть використовувати продукцію різних брендів, які об'єднані в єдине ціле. Apple HomeKit або така ж система від Яндекса, як універсальні версії, дозволяли підключати до однієї мережі Wi-Fi обладнання різних виробників, але проблема полягала в можливості роботи виключно через «хмару» (Google Home та інші). Зрозуміло, за відсутності інтернет-підключення система працювати не могла. Інтеграцію кожного пристрою у нову платформу проводили лише виробники. Як альтернативний варіант можна було застосовувати сторонню систему Home Assistant, але для її ефективного використання необхідні спеціальні технічні навички користувача.
Connected Home over IP (CHIP) – так було названо систему розумного будинку, яку розробили Епл, Гугл, Амазон та Самсунг у 2019 році. Тоді було поставлено таку мету нової розробки: створити можливість локального доступу до приладів від передових виробників з'єднуватися і працювати друг з одним. Система повинна була запускатися через будь-яку IP-адресу. Остаточну дату реалізації проекту було поставлено на кінець 2020 року, але в результаті презентацію фінальної специфікації кілька разів відкладали. Все ж таки у вересні 2022 року нову, довгоочікувану версію Matter представили публіці.

Універсальна система Matter для технологічних пристроїв

Тепер користувачі можуть купувати будь-які прилади, виходячи зі своїх побажань, і приєднувати їх до системи розумного будинку, що використовується, впроваджуючи при необхідності додаткові функції. Наприклад, освітлювальний прилад того чи іншого виробництва, по вашій команді змінюватиме рівень яскравості, включатиметься або вимикатиметься в комплексі пристроїв Matter.
Тепер потенційним споживачам можна буде вибрати продукт бажаного бренду і легко підключити його в єдину систему. Як це працює? Ви купуєте лампу від IKEA, дверний датчик Tuya та підключаєте їх до Matter. Заходячи до будинку, двері автоматично відчиняються і запалюється світло. Цікаво й те, що навіть у разі поломки роутера чи несправностей у роботі вашого провайдера команди все одно будуть виконуватися. Система не залежить від інтернету, а функціонує локально, тобто швидше порівняно з колишньою версією, яка працювала через хмару.
Приємно й те, що нові контролери можна приєднувати без повторних налаштувань системи. Та ж колонка від Apple приєднається до Matter за лічені хвилини і буде злагоджено працювати у великому комплексі з іншими пристроями. Стандарт Matter не залежить від мережевого рівня, він може поєднуватися з Wi-Fi, Ethernet та Thread. За фактом він може працювати з протоколами, які взагалі не підтримують IP-адресацію (наприклад, ZigBee).
CSA після випуску Matter 1.0 презентували нову програму сертифікації пристроїв. Незабаром GitHub опублікував сумісний прилад на базі мікропроцесора ESP32.


Купуючи першу версію Matter, потрібно бути готовим до того, що окреме обладнання не підтримуватиметься системою стандарту. Сьогодні Matter не працює з роботами-пилососами та відеокамерами. Сьогодні все більше компаній-виробників заявляють про підтримку стандарту. Повний список можна переглянути на сайті CSA.
Нова універсальна система Matter – це справді фурор у сфері розумного будинку. На тлі таких знаменних нововведень відбуваються і менші, але не менш значущі розробки. Щоб роздати команду бажаному приладу в будинку, можна направити свій смартфон у його бік і на екрані відразу з'явиться інтерфейс для управління саме цим обладнанням. Чи це новий ступінь у розвитку нових технологій нашого часу?